Ofițerii Direcției de Poliție a UTA Găgăuzia, Inspectoratului Național de Investigații, în comun cu Procuratura pentru Combaterea Criminalității Organizate și Cauze Speciale (PCCOCS), oficiul Sud, au reușit deconspirarea unui grup criminal organizat, care ar fi comis furturi de proporții în orașele Ceadîr-Lunga și Taraclia.
Membrii grupului cu vârste cuprinse între 26 și 28 de ani, sunt cercetați pentru furtul, în luna martie a anului 2021, a sumei de 12.000 de lei, depozitați în safeul unui magazin, precum și bijuterii în valoare de peste 600.000 lei puse în vânzare într-un magazin specializat.
În rezultatul perchezițiilor, polițiștii au ridicat sume de bani, bijuterii, articole vestimentare, măști și arme deținute ilegal (pistol de model Baikal-442 și o pușcă cu țeavă lisă).
Doi dintre membrii grupului criminal au fost reținuți, iar ulterior – plasați în arest pentru un termen de 30 de zile.
Acțiunile de reținere au avut loc cu sprijinul mascaților de la BPDS „ Fulger”.
Investigațiile continuă întru stabilirea tuturor membrilor grupului infracțional și a bunurilor sustrase, astfel încât să devină posibilă recuperarea pagubelor părților vătămate.
Pentru faptele incriminate, legea penală prevede pedeapsa cu închisoarea pentru un termen de până la 12 ani.
25 iunie 2021
„








